انجمن آکوستیک و ارتعاشات ایران- استانداردها
استانداردهای ANSI

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/6/13 | 
در این بخش، هدف معرفی استانداردهای رایج و معتبر است که در زمینه اندازه‌گیری‌های ارتعاشاتی و آکوستیکی مورد بهره قرار می‌گیرند.‌‌
ابتدا بر اساس حروف الفبا استاندارد‌های ANSI که مخفف عبارت  American National Standards Institute  است را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) یک سازمان غیرانتفاعی است که نماینده ایالات متحده در سازمان های استاندارد بین المللی می باشد و به ایجاد دستورالعمل هایی که در صنایع مختلف، موجب بهبود کیفیت محصولات و ارائه خدمات می شود، کمک می کند.

ANSI S۱.۱:  استانداردی برای تعاریف اولیه‌ی آکوستیکی است.
ANSI S۲.۱: استانداردی برای تعاریف اولیه‌ی شوک و ارتعاش است. به بیان ادبیات این موضوع و تعاریف مربوطه می‌پردازد. معادل با استاندارد ISO ۲۰۴۱ است.
ANSI S۲.۲: روش‌های کالیبره نمودن پیکاپ‌های شوک و ارتعاش (در این استاندارد پنج روش برای کالیبره نمودن پیکاپ‌های شتاب، سرعت و جابجایی مطرح شده‌اند.)
ANSI S۲.۴: روش تعیین ویژگی‌های تجهیزات کمکی آنالوگ برای اندازه گیری شوک و ارتعاش
ANSI S۲.۷: این استاندارد به معرفی نامیزانی و روش‌های رفع نامیزانی در روتورها می‌پردازد. اساساً برای معرفی واژگان و آشنایی با تجهیزات این حوزه مناسب است.
ANSI S۲.۱۳: استانداردی برای اندازه‌گیری ارتعاشات ماشین‌های غیر رفت و برگشتی نظیر شافت دوار - بخش اول: راهنمایی‌های عمومی
ANSI S۲.۱۶: برای اندازه‌گیری نویز ارتعاشی در تجهیزات کشتی نوشته شده‌است. این استاندارد معیار حداکثر سطح ارتعاش را برای چند نوع تجهیز کشتی پیشنهاد می‌دهد.
ANSI S۲.۱۷: استانداردی برای انتخاب، معرفی و کالیبراسیون وسایل اندازه‌گیری ارتعاشات می‌باشد.
ANSI S۲.۲۵: راهنمایی مدون برای اندازه‌گیری، گزارش و محاسبه‌ی ارتعاشات بدنه کشتی‌ها
ANSI S۲.۲۶: استانداردی برای معیارهای آزمون و پذیرش کیفیت تجهیزات کشتی‌ها
ANSI S۲.۲۸: استانداردی برای اندازه‌گیری و ارزیابی ارتعاشات ماشین‌آلات کشتی‌ها
ANSI S۲.۲۹: استانداردی برای اندازه‌گیری و ارزیابی ارتعاشات شافت در ماشین‌آلات کشتی‌ها
ANSI S۲.۴۰: این استاندارد، ارتعاشات مکانیکی ماشین‌های دوار و رفت و برگشتی را برای معرفی الزامات ابزارهای اندازه‌گیری شدت ارتعاش بررسی می‌کند.
ANSI S۲.۴۱: استانداردی جهت اندازه‌گیری ارتعاش در محل برای ارتعاشات مکانیکی ماشین‌های دوار بزرگ را که در محدوده سرعت ۱۰ تا ۲۰۰ دور بر ثانیه دوران می‌کنند، ارایه می‌دهد.
ANSI S۲.۴۲: استانداری برای بررسی رویه‌های بالانس نمودن روتورهای انعطاف‌پذیر
ANSI S۲.۴۳: این استاندارد معیارهایی برای میزان بودن یا تعادل روتورهای انعطاف‌‌پذیر ارایه می‌دهد.
ANSI S۲.۴۶: مشخصاتی که باید در تعیین ترنسدیوسرهای لرزه‌ای باید مدنظر قرار گیرند، در این استاندارد بررسی شده‌اند.
ANSI S۲.۴۷: ارتعاشات ساختمان‌ها - دستورالعمل‌های اندازه‌گیری و ارزیابی اثرات ارتعاشات بر ساختمان
ANSI S۲.۴۸: تجهیزات آزمون سروهیدرولیکی جهت تولید ارتعاشات - توصیف ویژگی‌های این تجهیزات
ANSI S۲.۵۸: جدول کمکی برای مولدهای ارتعاش - توصیف ویژگی‌ها
ANSI S۲.۶۱: راهنمای نصب مکانیکی شتاب‌سنج‌ها
ANSI S۲.۷۰: راهنمای اندازه گیری و ارزیابی در ارتعاشات منتقل شونده به دست انسان
ANSI S۲.۷۳: ارتعاشات و شوک مکانیکی - درمورد لرزش دست-بازو می‌باشد. - روش‌هایی جهت اندازه‌گیری و ارزیابی ارتعاشات منتقله از دستکش به کف دست را بیان می‌کند.​​​​​​​
ANSI S۳.۱۸: ارتعاشات و شوک مکانیکی - ارزیابی شرایط قرارگیری کل بدن انسان در معرض ارتعاشات منتقله. این استاندارد مشابه با استاندارد ISO ۲۶۳۱
ANSI S۳.۲۹: راهنمای ارزیابی مواجهه انسان با ارتعاش در ساختمان ها
ANSI S۳.۳۲: ارتعاش مکانیکی و شوک موثر بر انسان - ادبیات موضوع
ANSI S۳.۳۴: انتقال ارتعاشات به دست انسان - استانداردی برای اندازه‌گیری و ارزیابی ارتعاشات
ANSI S۳.۴۰: راهنمای اندازه گیری و ارزیابی دستکش هایی که برای کاهش قرار گرفتن در معرض لرزش های منتقل شده به دست استفاده می‌شوند.  این استاندارد مشابه استاندارد ISO ۱۰۸۱۹ است.
ANSI S۱۲.۱۱: استانداردی جهت ارایه روش‌هایی برای اندازه‌گیری و گزارش نویز منتشر شده توسط دستگاه های کوچک حرکت دهنده هوا (air-moving devices) می‌باشد. قدرت صوتی تولید شده توسط چنین دستگاه‌هایی بر حسب سطوح انتشار قدرت نویز تعیین و گزارش می‌شود. این استاندارد روش‌های خاصی را برای نصب و عملکرد دستگاه حرکت دهنده هوا در طول آزمایش‌ها و شرایط محیطی در طول اندازه‌گیری‌ها را توضیح می‌دهد.
ANSI/ASHARE ۸۷.۱: یک روش استاندارد برای آزمایش فن‌های پروانه برای ارتعاشات ناشی از آیرودینامیک و سرعت‌های بحرانی ارائه می‌دهد. هدف تعیین کمی خصوصیات دینامیکی فن های پروانه‌ای است که در انتخاب و کاربرد مناسب چنین فن‌هایی ضروری است. این اقدام از آن جهت ضروری است که از تشدیدهایی که می توانند توسط نیروهای آیرودینامیکی وارد بر پره های فن ایجاد شوند، جلوگیری شود.
ANSI/ASHARE ۸۷.۳: این استاندارد به شناسایی علل مشکلات ارتعاش مربوط به فن‌های پروانه‌ای برای خنک‌سازی کندانسور در واحدهای تهویه مطبوع، پمپ‌های حرارتی و چیلرها می‌پردازد. برای انواع و اندازه‌های مختلف واحدهای تهویه مطبوع، پمپ‌های حرارتی، و چیلرهایی که از فن‌های پروانه‌ای با قطر مستقیم ۲۵۰ تا ۷۵۰ میلی‌متر (۱۰ اینچ تا ۳۰ اینچ) استفاده می‌کنند، کاربرد دارد. مشکلات لرزش سیستم را که توسط کمپرسور در واحد یا منابع خارجی برانگیخته می شود را پوشش نمی دهد.
نشانی مطلب در وبگاه انجمن آکوستیک و ارتعاشات ایران:
http://isav.ir/find-1.72.134.fa.html
برگشت به اصل مطلب